Menu

Relacje z imprez

Nie tylko Lotnictwo

Modelarstwo

Strona główna

 

 

Naszym czytelnikom polecamy zbiór opowiadań lotniczych pt.:

 

"Powietrze jest zimne"


Z twórczością o tematyce lotniczej tego autora Czytelnicy zetknęli się po raz pierwszy w 2012 roku. „Modliszka” to przecież powieść ze spadochronami w tle. Rok później w zbiorze „Do widzenia” pojawiły się pierwsze opowiadania o tematyce lotniczej. I tak „Pół godziny Tadeusza Kościuszki” jest oparte na zapisie korespondencji radiowej samolotu Ił-62 pilotowanego przez kpt. Pawlaczyka aż do chwili, kiedy nadał "Do widzenia! Cześć! Giniemy!". „Pierwszy krok w niebo” jest nie tylko o locie szybowcem i emocjach jakie temu towarzyszą, ale również o życiu i śmierci. Zupełnie w innym tonie napisane jest „Jak słychać? – historia o lotniczej przyjaźni.

 

Jednak teraz, Aleksander Sowa zdecydował się opublikować zbiór zawierający, co nas najbardziej interesuje, wyłącznie opowiadania lotnicze. Zawiera on siedem, prawdziwych lotniczych historii pod tytułem:

 

Ze wspomnieniami za sterem,

Powietrze jest zimne,

Kryptonim Ikar,

Fliegerhorst Neudorf,

Atrament bywa czerwony,

"Kiedyś" zbyt często oznacza "nigdy"

Sen o wolności

 

W tych utworach Czytelnik przeniesie się do kabiny samolotu, szybowca, albo pod czaszę spadochronu. Czytając „Sen p wolności” trafi na pokład bombowca Halifax, w dziesięciogodzinny lot bojowy nad Warszawę w 1944 roku. „Kryptonim Ikar” jest śladem uciekających drogą lotniczą z PRL na Zachód pilotów, czasem wraz z rodzinami.

 

Opowiadania mają objętość od 800 do 12 tysięcy słów (tj. 3-69 str.). Podejmują one tematykę związaną z historią lotnictwa, fascynacją lataniem, niezwykłymi przygodami albo tragicznymi w skutkach wypadkami lotniczymi. Czytając te utwory można znaleźć się w hermetycznym, fascynującym świecie zimnego powietrza, gdzie atrament bywa czerwony, a „kiedyś”… zbyt często oznacza „nigdy”. Polecamy!

 

Tuż przed publikacją zarejestrowani subskrybenci newslettera strony autora (www.wydawca.net) otrzymali wersję elektroniczną zbioru zupełnie za darmo. To już tradycja, autor robi tak z każdą nową publikacją. W pierwszym dniu zbiorek pobrano 77 razy. To skromny wynik, ale jest on cały czas dostępny w wersji elektronicznej w najważniejszych polskich księgarniach sprzedających e-booki.

 

wydaje.pl http://wydaje.pl/u/aleksander-sowa

virtualo.pl http://virtualo.pl/aleksander_sowa/a147/

nexto.pl http://www.nexto.pl/szukaj/aleksander%2Bsowa

ebookpoint.pl http://ebookpoint.pl/page/57942/self-publisher/aleksander-sowa


Dla preferujących papier Czytelników mamy dobrą wiadomość. Jak zapewnia autor, zbiór „Powietrze jest zimne” znajdzie się w druku. Książka będzie w pierwszej kolejności dostępna w Amazon ( i CreateSpace) a potem w wydaje.pl. Nad edycją papierową patronat medialny objęły portale LotniczaPolska.pl, DlaPilota.pl i sky-watcher.pl, Pokazy Lotnicze Online oraz magazyn lotniczy Aeroplan.pl.

 

Tytuł: Powietrze jest zimne

Autor: Aleksander Sowa

Data wydania: styczeń 2014

Wydanie: I

 

POWIETRZE JEST ZIMNE – papierowa premiera


Wkrótce po premierze zbioru opowiadań POWIETRZE JEST ZIMNE pojawiły się w Internecie pierwsze opinie czytelników.  I tak w na stronie Olsztyńskiego Klub Staruchów im. Piotra Pepe Puchalskiego pojawił się wpis „Aleksander Sowa napisał jedną z najlepszych w mojej ocenie książek o tematyce lotniczej jakie w ostatnich latach pojawiły się w Polsce." natomiast w serwisie Goodreads.com czytamy: "Ciary chodzą po plecach przy niektórych opowiadaniach. Sowa umie pisać o lotnictwie, jak nikt inny".
Tym lepiej, bo od dziś zbiór jest dostępny jako papierowa książka.  I  to od razu w dwóch wersjach.  Wydanie w okładce znanej z e-booka jest dostępne w księgarni internetowej wydaje.pl1, natomiast edycję w „nowej – niebieskiej okładce” można kupić w księgarni internetowej Amazon2.  Cena obu wersji wynosi ok. 15 zł plus oczywiście koszty wysyłki. 
Warto dodać, że autor publikuje swoje utwory bez udziału wydawnictw, jako tzw. pisarz niezależny (self-publisher) i należy do najbardziej znanych tego typu twórców w Polsce. Jeśli chodzi o tematykę lotniczą, w 2012 roku  z pod jego pióra wyszła powieść „Modliszka” a rok później w zbiorze pt. „Do widzenia” ukazały się  trzy opowiadania lotnicze pt. „Jak słychać?”, „Pierwszy krok w niebo” oraz „Pół godziny Tadeusza Kościuszki”.  I tu ciekawostka –  ostatni utwór powstał na podstawie autentycznego zapisu korespondencji radiowej załogi samolotu Ił-62M Tadeusz Kościuszko z organami kontrolnymi w ostatnich minutach lotu przed katastrofą w Lesie Kabackim.  Jak autor zapewnie najnowsze opowiadania także powstały na podstawie prawdziwych wydarzeń. Stąd przeczytamy np. o zestrzeleniu nad Czechosłowacją Dionizego Bielańskiego, katastrofie AN-2 w  Polskiej Nowej Wsi albo o bombardowaniu Wielunia. Jednym zdaniem:  spora dawka czytania dla każdego miłośnika lotniczych historii i nie tylko. 
Portal Pokazy Lotnicze Online jest patronem medialnym wydania tego zbioru.

 

Zmieniony: wtorek, 25 marca 2014 17:10